Krok po kroku – zakup mieszkania

Ceny mieszkań są wysokie, więc planując zakup własnego, nie postępuj zbyt pochopnie. Dobrze przemyśl decyzję i zastanów się nad kilkoma ważnymi kwestiami m.in. sposobem finansowania inwestycji. Jak wybrać dobrze, nie dać się oszukać i o niczym nie zapomnieć? Najlepiej uskuteczniać plan działania w etapach!

Ustal budżet

Zacznij od ustalenia ilości środków pieniężnych, jakie możesz przeznaczyć na zakup mieszkania. Zdecyduj, czy zapłacisz za niego gotówką, czy zaciągniesz kredyt hipoteczny w banku. Jeśli wybierzesz drugie rozwiązanie, zawczasu pomyśl o zwiększeniu swojej zdolności kredytowej.

Rozejrzyj się za mieszkaniem

Mieszkania możesz szukać na własną rękę lub skorzystać z pomocy pośrednika. Druga opcja jest wygodniejsza i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Agenci mają świetne rozeznanie na rynku nieruchomości w Bielsku i w każdym innym mieście (wszystko zależy od tego, gdzie postanowisz ją kupić) i wiedzą, jak selekcjonować oferty. Poszukiwania rozpocznij od sprecyzowania swoich potrzeb. Zastanów się, jak mają wyglądać twoje wymarzone cztery kąty. Następnie wybierz nieruchomości, które spełniają twoje oczekiwania i sprawdź ich lokalizację, okolicę. Jeśli któraś z nich ci się spodoba, umów się na spotkanie z jej właścicielem, by dokonać oględzin stanu technicznego instalacji, wyposażenia oraz dopytać o stan prawny lokalu. Poproś o okazanie aktu własności i zaświadczenia o braku zaległości w opłatach. Sprawdź także w Księdze Wieczystej, czy osoby trzecie nie roszczą sobie do niej praw, i czy nie jest ona obciążona zadłużeniem.

Spisz umowę przedwstępną

Jeżeli uznasz, że mieszkanie jest tym idealnym i zamierzasz za niego zapłacić z własnej kieszeni, to nie pozostaje ci nic innego jak spisać umowę kupna u notariusza. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chcesz pokryć wartość nieruchomości z kredytu. Wtedy trzeba sporządzić umowę przedwstępną. To forma rezerwacji lokalu na czas zebrania pełnej kwoty. Procedury kredytowe trwają nawet trzy miesiące, więc warto uzgodnić z właścicielem możliwość zawarcia umowy w formie aktu notarialnego po upływie tego czasu.

Dopełnij formalności w banku i urzędach

Zamierzasz wnioskować o kredyt hipoteczny? W takim razie zobowiązany jesteś dopełnić wszelkich formalności. Dopiero wtedy rozpocznie się procedura kredytowa. Kiedy proces pomyślnie się zakończy, będziesz mógł zawrzeć transakcję z właścicielem mieszkania. Później czeka cię jeszcze opłacenie wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej i dostarczenie do banku potwierdzenia jego dokonania wraz z potwierdzeniem zakupu mieszkania. Wtedy pożyczkodawca przeleje na konto sprzedającego wskazaną w dokumencie kwotę. Ostatnie, co musisz zrobić, to zgłosić w urzędzie miasta lub gminy, że jesteś nowym właścicielem mieszkania, przepisać na siebie umowy u dostawców mediów oraz odwiedzić urząd skarbowy w celu uiszczenia podatku od ustanowienia hipoteki i czynności cywilno-prawnych.